FAQ - často kladené otázky

Q : Doma mám jednoho žebrovníka a rád bych mu pořídil kamaráda, jak to mám udělat ?
A : Problematika přidání nového jedince do již zařízeného akvária je poměrně složitější. Poměrně často dochází k tomu, že nový jedinec je napadán a přijde o končetinu. Určitě by nový žebrovník měl být stejně velký, aby ho původní osazenstvo nepovažovalo za lákavou kořist. Proto by se mělo postupovat takto : 1. akvárium vypustit a kompletně vyčistit 2. zařízení akvária uspořádat trošku jiným způsobem 3. umístit do něj zatím jen toho nového žebrovníka a toho starého umístit do nějaké provizorní nádrže 4. nechat je takto osamoceně asi týden a co je důležité - hodně je během této doby krmte! Pak je můžete zkusit dát k sobě, ale rozhodně je často kontrolujte. Není tu bohužel žádná jistota, ale pokud budete postupovat podle tohoto návodu, alespoň se riziko sníží.

Q : Jak často mám krmit žebrovníky?
A : Mladé žebrovníky tak 1xdenně, protože jsou ještě ve vývinu a rostou :) Starší žebrovníky stačí krmit 2-3x týdně.

Q : Co mám dělat s žebrovníky, když odjedu na dovolenou?
A : Mloci a čolci vydrží bez jídla bez zdravotních problémů asi tak týden až 10 dní - záleží na stáří, druhu a jak byli do této doby krmeni. Takže by bylo nejlepší, kdyby k vám někdo tak 2x týdně (pokud nejedete pryč na víc jak dva týdny, tak stačí 1x týdně) zašel a hodil jim žrádlo.

Q : Nemáš nějaké důležité informace, které bych neměla v chovu opomenout ?

Q : Nemůžete poradit kam s odrostlými žebrovníky? Nemůžeme mít doma sto žebrovníků.
A : Nejjednodušší je poptat se v nejbližším zverimexu, zda by je neodkoupili. Popř. je můžete nabídnout přírodovědecké stanici, chovatelskému kroužku nebo třeba v zoo (pokud vím, tak v Pražské zoo žebrovníky nemají :) Pak už zbývá podat jen inzerát nebo je zkusit nabídnout na těchto stránkách - Prodám - Koupím - Vyměním.

Q : V jaké podobě jim podáváš vitamíny a minerály?
A : Nepodávám žádné speciální doplňky. Rozmanitá strava dokáže zajistit dostatečný přísun těchto látek a moji žebrovníci rostou, množí se a jsou evidentně zdraví a spokojení. Samozřejmě nic nezkazíte, když jim budete dávat něco navíc.

Q : Dvakrát jsem měla vajíčka, ale ještě se mi nepodařilo je odchovat. Krmila jsem pulce dvakrát denně mikrami a po dvou měsících měřili 12-16mm a všichni postupně „odešli“.
Určitě v tom hraje roli jednotvárná strava. Ze začátku by to stačilo, ale je důležité, co nejdřív začít podávat nasekané nítěnky (stačí, když nakrájíte ty zmrzlé kostky na tenké plátky), buchanky (ty jsou malé sami o sobě - stačí rozmrazit), sem tam rozdrobené granule pro vodní želvy a rybí krmivo - prostě to, co jsou vzhledem ke své velikosti schopní pozřít.